Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn

Kup książkę
49,00 zł
42,00 zł
Oszczędzasz 14%
Kup e-booka
39,00 zł
27,30 zł
Oszczędzasz 30%

Opis

Pierwsza książka, która na taką skalę analizuje seksistowski charakter świata, w którym żyjemy – od dostępności usług publicznych po projektowanie dóbr luksusowych. Caroline Criado Perez na setkach przykładów pokazuje, że domyślnym użytkownikiem większości dóbr i usług jest wciąż mężczyzna i pisze o tym, w jaki sposób wpływa to na codzienne życie połowy ludzkości. Brak istniejących danych na temat kobiet – ich potrzeb, zdrowia, sposobów korzystania z infrastruktury i usług publicznych, funkcjonowania na rynku pracy etc. prowadzi do ich systematycznej dyskryminacji we wszystkich dziedzinach życia, od języka, poprzez system edukacji czy ochrony zdrowia (np. diagnostyka i leczenie niektórych chorób), normy obowiązujące w miejscach pracy, system ochrony pracy po system podatkowy i zarządzanie, nie mówiąc już o (nie)obecności kobiet na kartach historii. Przedsięwzięcie Caroline Criado Perez jest imponujące przede wszystkim ze względu na ilość materiału, jaki poddała analizie, i fakt, że objęła nią obszar od Norwegii po Argentynę i RPA i od Stanów Zjednoczonych po Japonię. 


                                                               *

O brakującej połowie dziejów w końcu zaczęło się mówić nieco odważniej – opowieść o ludzkiej cywilizacji zdeformowana jest nieobecnością i co poniektórzy szczęśliwie zaczęli już zdawać sobie z tego sprawę. Ale – jak pisze Perez w swojej brawurowej książce – przemilczenia i białe plamy mają swoje konsekwencje. Odziałują na życie kobiet dzień w dzień.
Anna Dziewit-Meller, "Polityka"


Książka, która dostarcza argumentów w dyskusjach.
Audycja "Poczytalni", TOK FM


Głośny i stanowczy sprzeciw wobec uznawania tego, co męskie, za uniwersalne.
Jarosław Czechowicz, "Krytycznym okiem"


Autorka bierze pod lupę najważniejsze obszary życia i dostarcza twardych danych, pokazujących, jak bardzo nasz świat nie jest dopasowany do kobiet.
Agata Szczerbiak, "Polityka"

O autorze

Caroline Criado Perez

Caroline Criado Perez. Dziennikarka i feministka. Urodziła się w Brazylii, ze względu na przeprowadzki związane z pracą ojca mieszkała w Hiszpanii, Portugalii, na Tajwanie, w Holandii i w Wielkiej Brytanii. Prowadziła liczne kampanie na rzecz równości kobiet – m.in. dotyczące bardziej reprezentatywnej obecności ekspertek w mediach, umieszczania wizerunków kobiet na rewersie brytyjskich banknotów, ścigania sprawców odpowiedzialnych za napaści wobec kobiet w mediach społecznościowych, wzniesienia pomnika sufrażystki Millicent Fawcett przed budynkiem brytyjskiego parlamentu w stulecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety. W 2015 roku opublikowała pierwszą książkę "Do It Like a Woman".


O książce

Wydanie I

 • Tytuł oryginału: Invisible Women. Exposing Data Bias in a World Designed for Men
 • Język oryginału: angielski
 • Tłumaczenie: Anna Sak

Okładka miękka ze skrzydełkami

 • Wymiary: 137 mm × 205 mm
 • Liczba stron: 480
 • ISBN: 978-83-66147-36-2
 • Cena okładkowa: 49,00 zł
 • Data premiery: 12 sierpnia 2020

E-book・Niewidzialne kobiety

 • ISBN: 978-83-66147-57-7
 • Cena okładkowa: 39,00 zł
 • Data premiery: 5 sierpnia 2020

  W internecie zawsze taniej

  Obowiązuje do odwołania
  Na naszej stronie ceny są zawsze promocyjne, książki wysyłamy natychmiast, pieczołowicie zapakowane, a przy zamówieniach powyżej 100 zł – dostawa jest darmowa!

  Ebooki 30% taniej

  Obowiązuje do odwołania
  Ebooki 30% taniej

Inne z kategorii

Eseje

Jeśli interesuję cię ten tytuł, to zerknij jeszcze na podobne z tej samej kategorii

Inne z kategorii

Popularnonaukowe

Jeśli interesuję cię ten tytuł, to zerknij jeszcze na podobne z tej samej kategorii

Z pewnych powodów musimy poinformować o tym, że nasza strona używa plików cookies „zgodnie z polityką prywatności”, oraz że „korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki”. Może to kogoś zainteresuje.