Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn

Kup książkę
49,00 zł
31,85 zł
Oszczędzasz 35%
Kup e-booka
39,00 zł
25,35 zł
Oszczędzasz 35%

Opis

Pierwsza książka, która na taką skalę analizuje seksistowski charakter świata, w którym żyjemy – od dostępności usług publicznych po projektowanie dóbr luksusowych. Caroline Criado Perez na setkach przykładów pokazuje, że domyślnym użytkownikiem większości dóbr i usług jest wciąż mężczyzna i pisze o tym, w jaki sposób wpływa to na codzienne życie połowy ludzkości. Brak istniejących danych na temat kobiet – ich potrzeb, zdrowia, sposobów korzystania z infrastruktury i usług publicznych, funkcjonowania na rynku pracy etc. prowadzi do ich systematycznej dyskryminacji we wszystkich dziedzinach życia, od języka, poprzez system edukacji czy ochrony zdrowia (np. diagnostyka i leczenie niektórych chorób), normy obowiązujące w miejscach pracy, system ochrony pracy po system podatkowy i zarządzanie, nie mówiąc już o (nie)obecności kobiet na kartach historii. Przedsięwzięcie Caroline Criado Perez jest imponujące przede wszystkim ze względu na ilość materiału, jaki poddała analizie, i fakt, że objęła nią obszar od Norwegii po Argentynę i RPA i od Stanów Zjednoczonych po Japonię. 


                                                               *


Criado Perez tropi dyskryminację na szwedzkich chodnikach, we francuskim słowniku, czy opakowaniu środków przeciwbólowych. Pokazuje, że świat projektowania, który coraz częściej opiera się na algorytmach, czyli matematyce, zamiast poprawiać życie kobiet, spycha je głębiej w strefę cienia. To obowiązkowa lektura dla tych, którym wydaje się, że równouprawnienie osiągnęliśmy już dawno.

Aleksander Hudzik, "Newsweek"


O brakującej połowie dziejów w końcu zaczęło się mówić nieco odważniej – opowieść o ludzkiej cywilizacji zdeformowana jest nieobecnością i co poniektórzy szczęśliwie zaczęli już zdawać sobie z tego sprawę. Ale – jak pisze Perez w swojej brawurowej książce – przemilczenia i białe plamy mają swoje konsekwencje. Odziałują na życie kobiet dzień w dzień.
Anna Dziewit-Meller, "Polityka"


Książka, która dostarcza argumentów w dyskusjach.
Audycja "Poczytalni", TOK FM


Głośny i stanowczy sprzeciw wobec uznawania tego, co męskie, za uniwersalne.
Jarosław Czechowicz, "Krytycznym okiem"


Autorka bierze pod lupę najważniejsze obszary życia i dostarcza twardych danych, pokazujących, jak bardzo nasz świat nie jest dopasowany do kobiet.
Agata Szczerbiak, "Polityka"



Najniższa cena w w ciągu ostatnich 30 dni:
- wersja papierowa - 42,00 zł
- e-book (MOBI, EPUB) - 27,30 zł

O autorze

Caroline  Criado Perez

Caroline Criado Perez. Dziennikarka i feministka. Urodziła się w Brazylii, ze względu na przeprowadzki związane z pracą ojca mieszkała w Hiszpanii, Portugalii, na Tajwanie, w Holandii i w Wielkiej Brytanii. Prowadziła liczne kampanie na rzecz równości kobiet – m.in. dotyczące bardziej reprezentatywnej obecności ekspertek w mediach, umieszczania wizerunków kobiet na rewersie brytyjskich banknotów, ścigania sprawców odpowiedzialnych za napaści wobec kobiet w mediach społecznościowych, wzniesienia pomnika sufrażystki Millicent Fawcett przed budynkiem brytyjskiego parlamentu w stulecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety. W 2015 roku opublikowała pierwszą książkę "Do It Like a Woman".


O książce

Wydanie I

  • Tytuł oryginału: Invisible Women. Exposing Data Bias in a World Designed for Men
  • Język oryginału: angielski
  • Tłumaczenie: Anna Sak

Okładka miękka ze skrzydełkami

  • Wymiary: 137 mm × 205 mm
  • Liczba stron: 480
  • ISBN: 978-83-66147-36-2
  • Cena okładkowa: 49,00 zł
  • Data premiery: 12 sierpnia 2020

E-book・Niewidzialne kobiety

  • ISBN: 978-83-66147-57-7
  • Cena okładkowa: 39,00 zł
  • Data premiery: 5 sierpnia 2020

Inne z kategorii

Eseje

Jeśli interesuję cię ten tytuł, to zerknij jeszcze na podobne z tej samej kategorii

Inne z kategorii

Popularnonaukowe

Jeśli interesuję cię ten tytuł, to zerknij jeszcze na podobne z tej samej kategorii

Z pewnych powodów musimy poinformować o tym, że nasza strona używa plików cookies „zgodnie z polityką prywatności”, oraz że „korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki”. Może to kogoś zainteresuje.