Zapiski dla zabicia czasu

Kup książkę
49,00 zł
39,00 zł
Oszczędzasz 20%
Kup e-booka
35,00 zł
24,50 zł
Oszczędzasz 30%

Opis

Klasyka japońskiej literatury konfesyjnej. Autor, żyjący na przełomie XIII i XIV wieku poeta, twórca wierszy z gatunku tanka, w młodym wieku wstąpił na służbę na cesarskim dworze, by po kilku latach zostać buddyjskim mnichem. Zamieszkał w odosobnieniu i do końca żył w samotności, zapisując swoje myśli, obserwacje, wspomnienia. Zawarł w nich całe bogactwo spostrzeżeń – od opisu rozmaitych zwyczajów czy uprawianych w ówczesnej Japonii form artystycznych po ponadczasowe uwagi dotyczące ludzkiej natury, przyrody czy przemijania. Co ciekawe, jego zapiski cechuje nie tylko wielka uroda języka, ale też niemałe poczucie humoru. W lekturę zbioru wprowadza tekst tłumacza, Henryka Lipszyca.

„Pozbawione owej melancholijnej urody byłoby nasze życie, gdybyśmy mieli nigdy nie zniknąć tak, jak znika rosa na równinie Adashino, albo nie ulecieć, jak ulatują dymy znad szczytu Toribeyamy, tylko trzymali się bez końca tego żywota. Cały czar życia w tym właśnie, że jest nietrwałe. Zaoszczędzilibyśmy sobie wiele kłopotu, gdybyśmy zeszli z tego świata najpóźniej przed czterdziestką. Gdy przekroczymy ten wiek, zapragniemy, niepomni swej szpetnej postaci, spotykać się z ludźmi, zechcemy u kresu naszych dni hołubić wnuczęta i prosić los o długie życie, aby upewnić się, jak się urządziły. Pogłębi się nasze przywiązanie do spraw doczesnych, aż w końcu – najżałośniejsze, co może się stać – utracimy stopniowo zdolność odczuwania urody świata”.

                                                          

                                                              *

Wszystko, co porusza mnie w japońskim podejściu do estetyki - ulotność, brak perfekcji, miejsce na zmianę - wywodzi się od Kenkō.

Katarzyna Boni, "Książki. Magazyn do czytania"


Najniższa cena w w ciągu ostatnich 30 dni:
- wersja papierowa - 39,00 zł
- e-book (MOBI, EPUB) - 24,50 zł

O autorze

Kenkō

Kenkō. (1283-1350) japoński pisarz i poeta, mnich buddyjski. Jego najsłynniejszym dziełem jest zbiór szkiców zuihitsu Tsurezuregusa (Zapiski dla zabicia czasu).

O książce

Wydanie I

 • Tytuł oryginału: Tsurezuregusa
 • Język oryginału: japoński
 • Tłumaczenie: Henryk Lipszyc

Okładka twarda

 • Wymiary: 130 mm × 207 mm
 • Liczba stron: 184
 • ISBN: 978-83-66147-30-0
 • Cena okładkowa: 49,00 zł
 • Data premiery: 17 lutego 2020

E-book・Zapiski dla zabicia czasu

 • ISBN: 978-83-66147-48-5
 • Cena okładkowa: 35,00 zł
 • Data premiery: 2 kwietnia 2020

  W internecie zawsze taniej

  Obowiązuje do odwołania
  Na naszej stronie ceny są zawsze promocyjne, książki wysyłamy natychmiast, pieczołowicie zapakowane, a przy zamówieniach powyżej 150 zł – dostawa jest darmowa!

  Ebooki 30% taniej do odwołania

  Obowiązuje do odwołania
  30% na ebooki

Inne z kategorii

Literatura piękna

Jeśli interesuję cię ten tytuł, to zerknij jeszcze na podobne z tej samej kategorii

Inne z kategorii

Eseje

Jeśli interesuję cię ten tytuł, to zerknij jeszcze na podobne z tej samej kategorii

Inne z kategorii

Seria japońska

Jeśli interesuję cię ten tytuł, to zerknij jeszcze na podobne z tej samej kategorii

Z pewnych powodów musimy poinformować o tym, że nasza strona używa plików cookies „zgodnie z polityką prywatności”, oraz że „korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki”. Może to kogoś zainteresuje.