Laureatka Nagrody Literackiej GDYNIA 2021 - esej
Nominacja do Nagrody Literackiej "Nike" 2021
Anarchistyczna, a więc z definicji antytotalitarna, odmieńcza rewolucja była totalna. Polegała bowiem na przekraczaniu wszelkich granic – tego, co piękne, tego, co stosowne, tego, co uznane, tego, co bezpieczne i tego, co silne. Jej narzędziem był performans – gatunek sztuki, a zarazem strategii społecznej, który zagarnia na swój użytek cudze przestrzenie, sprawiając, że literatura, teatr, sztuki wizualne, taniec i życie nieodwołalnie tracą autonomię wobec siebie nawzajem. Narzędziem performansu była zaś często odmieńczość, czyli queer – brak uznania dla kulturowych norm pętających wyobraźnię, pragnienia, ekspresję i fantazję.
Ta książka to tylko mały wycinek historii performansu, historii queeru, historii Nowego Jorku, historii kontrkultury i zarazem popkultury. Wycinek trochę inny niż te najbardziej znane i najczęściej opowiadane, bo więcej tu kobiet, a mniej muzyki, więcej teatru, a mniej Warhola, choć i teatr nie ten, co zwykle. Opowiada o historii odmieńczego performansu (słowo to rozumiane jest tu bardzo szeroko) na Manhattanie – na scenie, w piwnicy, w klubie i na ulicy – od lat sześćdziesiątych po dziewięćdziesiąte, z wycieczkami w przyszłość i w przeszłość, a nawet do Polski.
Książka ukazuje się w serii „mówi muzeum” wydawanej wspólnie przez Wydawnictwo Karakter i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
*
Pasjonująca i zarazem ważna książka, która ukazuje się w idealnie trafionym momencie. Od historii artystycznego undergroundu Nowego Jorku lat 70., 80. i 90. przechodzi płynnie do wielkich ruchów społecznych walczących o wolność i równość.
Ale to nie jest książka tylko o ulicznych starciach, medialnych kampaniach i prawnych bataliach. Obok Sprawy (czy raczej: Spraw) przez wielkie „S” Krakowska kreśli barwną mozaikę kameralnych nowojorskich klubów i offowych teatrów, z których wyrastała sztuka queeru.
(...)
Krakowska przypomina zarazem o wciąż żywej kulturowej amnezji i politycznym cynizmie, które sprawiają, że o sprawy raz wywalczone trzeba ciągle walczyć od nowa.
Witold Mrozek, "Książki. Magazyn do czytania"
Wiele prawd w tej książce, bardzo Państwu polecam jej niespieszną lekturę. Autorka ani przez sekundę nie dystansuje się od tego w jakim czasie i dla kogo ją pisze, a ja czuję się przez nią mentalnie zaangażowany. Liczę na szerszą wspólnotę w tej kwestii.
Wojciech Szot, FB/Zdaniem Szota