Misterium i maniery

Kup książkę
39,00 zł
29,00 zł
Oszczędzasz 26%
Kup e-booka
29,00 zł
20,30 zł
Oszczędzasz 30%

Opis

Zbiór esejów i wykładów poświęconych wszystkiemu, co zajmowało amerykańską pisarkę przez całe jej życie. Tom otwiera niezwykły tekst o pawiach, którymi się pasjonowała („Zaraz po wypuszczeniu ptaków z klatki byłam tak rozgorączkowana, że powiedziałam: – Chcę mieć ich tyle, żebym przy każdym wyjściu z domu na któregoś wpadała”. „Kiedy paw bierze kąpiel, niemal zupełnie znika w tumanie piasku. A jeżeli ktoś wtedy przygalopuje, dzierżąc miotłę jak pikę, przez obłok piachu i latających kwiatów dostrzeże tylko parę zielonych piór i paciorkowate, pałające rozkoszą oko”). Kolejne części książki poświęcone są warsztatowi pisarskiemu („Tam, gdzie artyście nadal się ufa, nie oczekuje się odeń dodawania otuchy”), literaturze amerykańskiego Południa („Oczywiście wiem z doświadczenia, że czytelnik z Północy dopatrzy się groteski we wszystkim, co południowe, chyba że będzie to prawdziwa groteska, wtedy bowiem uzna ją za realizm”) oraz związkom literatury z religią („Jeżeli dzisiejszy czytelnik w ogóle wierzy w łaskę, uważa ją za coś, co można oddzielić od przyrodzoności i podać mu na surowo jako Natychmiastowe Wsparcie Duchowe”). Skromne, choć niepozbawione pewności siebie, bezpretensjonalne, a zarazem oryginalne spojrzenie na literaturę, na to co ulotne, i to, co wieczne.

                                                                 *

W swoich wykładach i esejach z przełomu lat 50. i 60. O'Connor opisuje zjawiska, które dobrze dziś znamy. Choćby to, że najlepiej sprzedaje się literacka szmira. Obnaża też złudzenia tych, którzy chcą koniecznie tworzyć literaturę.

Przyszpilająco trafne.
Justyna Sobolewska, "Polityka"


Najniższa cena w w ciągu ostatnich 30 dni:
- wersja papierowa - 29,00 zł
- e-book (MOBI, EPUB) - 20,30 zł

O autorze

Flannery O’Connor

Flannery O’Connor. (1925-1964) - amerykańska pisarka, eseistka, nowelistka. Całe życie spędziła na Głębokim Południu. Jej najbardziej znane dzieła to dwie powieści: Mądrość krwi (1952) i Gwałtownicy porywają Królestwo Niebieskie (1960) oraz opowiadanie Trudno o dobrego człowieka (1953).

O książce

Wydanie I

 • Tytuł oryginału: Mystery and Manners: Occasional Prose
 • Język oryginału: angielski
 • Tłumaczenie: Michał Kłobukowski
 • Data publikacji: 18 września 2020

Okładka miękka z obwolutą

 • Wymiary: 116 mm × 195 mm
 • Liczba stron: 250
 • ISBN: 978-83-66147-56-0
 • Cena okładkowa: 39,00 zł

E-book・Misterium i maniery

 • ISBN: 978-83-66147-63-8
 • Cena okładkowa: 29,00 zł

  Ebooki 30% taniej do odwołania

  Obowiązuje do odwołania
  30% na ebooki

  W internecie zawsze taniej

  Obowiązuje do odwołania
  Na naszej stronie ceny są zawsze promocyjne, książki wysyłamy natychmiast, pieczołowicie zapakowane, a przy zamówieniach powyżej 150 zł – dostawa jest darmowa!

Inne z kategorii

Eseje

Jeśli interesuję cię ten tytuł, to zerknij jeszcze na podobne z tej samej kategorii

Z pewnych powodów musimy poinformować o tym, że nasza strona używa plików cookies „zgodnie z polityką prywatności”, oraz że „korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki”. Może to kogoś zainteresuje.