Matka wszystkich pytań

Kup książkę
39,00 zł
32,00 zł
Oszczędzasz 18%
Kup e-booka
32,00 zł
22,40 zł
Oszczędzasz 30%

Opis

„O ile zdołałam ustalić, być kobietą oznacza wiecznie coś robić źle. A przynajmniej tak jest w patriarchacie”.

W najnowszej książce amerykańska eseistka analizuje rozmaite formy opresji, jakiej poddawane są kobiety – od pomijania, onieśmielania, dyscyplinowania po przemoc psychiczną i fizyczną. Szczególne miejsce poświęca mechanizmowi uciszania. „Przemoc wobec kobiet to często przemoc wobec naszych historii i głosów – pisze Solnit”. Odebranie głosu oznacza zanegowanie prawa do samookreślenia, do wyrażenia zgody lub niezgody, do życia, do interpretacji i narracji. Mimo to wielu kobietom udaje się wyrazić siebie – żyjąc po swojemu, nie ulegając społecznym normom czy odważnie manifestując sprzeciw wobec patriarchalnych form. „Wielki feministyczny eksperyment, by przebudować świat, przebudowując naszą koncepcję gender i pytając, kto ma prawo przerywać milczenie, odniósł nadspodziewany sukces, lecz daleko mu jeszcze do końca” – pisze Solnit. W książce upomina się o prawo kobiet do samostanowienia, wolności wyboru, pełni praw reprodukcyjnych, a także o stworzenie nowego kanonu literackiego, który nie będzie mizoginiczny. Wyjątkowo mocno wybrzmiewa tekst na temat aborcji: „W obecnej skrajnie antyaborcyjnej atmosferze (…) kobieta w porównaniu z płodem w jej macicy nie ma żadnej wartości, mimo że ponad połowa tych płodów wyrośnie na kobiety, które także kiedyś zostaną uznane za bezwartościowe w porównaniu z kolejnym pokoleniem potencjalnych płodów”.




                                                                 *

Uciszanie kobiecych głosów to przemoc, która poprzedza inne formy przemocy: odebranie autonomii, prawa do samookreślenia, do wyboru życiowej drogi. Dlatego opowiedzenie swojej historii, ma potencjał rewolucyjny; chór tłamszonych wcześniej głosów może zmienić świat. Optymistka? Być może. Ale też ostatnia prokobieca zmiana społeczna zaczęła się od przerwania milczenia w sprawie przemocy seksualnej: gdy dostatecznie dużo kobiet napisało #MeToo, ja też tego doświadczyłam, nie dało się już ich ignorować.

Katarzyna Wężyk, "Książki. Magazyn do czytania"


Solnit ma wyjątkową umiejętność opisywania sytuacji, które znamy z własnego życia i odganiamy je od siebie jak natrętne muchy - to tylko ten jeden wścibski wujek, to tylko wredna koleżanka z pracy. Czy rzeczywiście konieczność tłumaczenia się z własnych wyborów jest czymś, co po prostu się zdarza? A może jest w tym coś więcej.

Natalia Szostak, "Gazeta Wyborcza"


Rebecca Solnit pisze tak zaczepnie i mocno, że wiele jej zdań natychmiast chce się cytować.

Justyna Sobolewska, "Polityka"


Najniższa cena w w ciągu ostatnich 30 dni:
- wersja papierowa - 32,00 zł
- e-book (MOBI, EPUB) - 22,40 zł

O autorze

Rebecca  Solnit

Rebecca Solnit. Amerykańska eseistka, historyczka i działaczka feministyczna. Napisała kilkanaście książek z pogranicza antropologii, filozofii i polityki, m.in. wielokrotnie nagradzaną Eadweard Muybridge and the Technological Wild West oraz Wanderlust: A History of Walking. Publikuje w wielu pismach, m.in. „Harper’s Magazine” i „Guardian”. W Polsce do tej pory ukazały się jej zbiory esejów: Mężczyźni objaśniają mi świat, Zew włóczęgi. Opowieści wędrowne, Nadzieja w mroku, Matka wszystkich pytań.

O książce

Wydanie I

  • Tytuł oryginału: The Mother of All Questions
  • Język oryginału: angielski
  • Tłumaczenie: Barbara Kopeć-Umiastowska
  • Data publikacji: 16 lutego 2021

Okładka miękka ze skrzydełkami

  • Wymiary: 120 mm × 195 mm
  • Liczba stron: 256
  • ISBN: 978-83-66147-66-9
  • Cena okładkowa: 39,00 zł

E-book・Matka wszystkich pytań

  • ISBN: 978-83-66147-67-6
  • Cena okładkowa: 32,00 zł

Inne tego autora:

    Ebooki 30% taniej do odwołania

    Obowiązuje do odwołania
    30% na ebooki

    W internecie zawsze taniej

    Obowiązuje do odwołania
    Na naszej stronie ceny są zawsze promocyjne, książki wysyłamy natychmiast, pieczołowicie zapakowane, a przy zamówieniach powyżej 150 zł – dostawa jest darmowa!

Inne z kategorii

Eseje

Jeśli interesuję cię ten tytuł, to zerknij jeszcze na podobne z tej samej kategorii

Z pewnych powodów musimy poinformować o tym, że nasza strona używa plików cookies „zgodnie z polityką prywatności”, oraz że „korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki”. Może to kogoś zainteresuje.