Epoka spektaklu. Perypetie architektury i miasta XXI wieku

Kup książkę
65,00 zł
42,25 zł
Oszczędzasz 35%
Kup e-booka
45,00 zł
29,25 zł
Oszczędzasz 35%

Opis

Napisana z polotem opowieść o architekturze ostatnich dziesięcioleci. Od Londynu po Dubaj dzisiejsi architekci prześcigają się w projektowaniu coraz bardziej monumentalnych, ostentacyjnych i ekstrawaganckich budynków, które radykalnie zmieniają miejski krajobraz. Ale pod wpływem globalizacji i wielkiego kapitału zmieniły się także prawa, jakimi rządzi się miejska przestrzeń – i w rezultacie to, jak wygląda nasze życie w miastach. Tom Dyckhoff, brytyjski krytyk architektury i urbanistyki, opowiada o tym wszystkim ze znawstwem, swadą i poczuciem humoru.

Gdy zejdziemy z powrotem na poziom ulicy, zostawimy The Shard, miniemy tarki do sera i korniszony i dojdziemy do ronda Old Street, które leży pół godziny drogi na północ od City, to natkniemy się na budynek o dziwnym wyglądzie. W pierwszej chwili trudno znaleźć słowa, żeby go opisać. Bo co można powiedzieć o ogromnym bloku mieszkalnym ze stali i szkła składającym się z dwóch połączonych kul, wyglądających jak para oderwanych od reszty ciała pośladków z odciśniętą na nich kratką? Rondo Old Street nie jest piękne. Przestrzeń o tego typu trudnej urodzie agenci nieruchomości nazywają ‘miejscem z charakterem’.

Książka Dyckhoffa pozwala z dystansem spojrzeć na to, co nazywane bywa „architekturą dla jednego procenta”.


O autorze

Tom Dyckhoff

Tom Dyckhoff.

Urodził się w 1971 roku. Jest historykiem i krytykiem architektury. Prowadzi programy radiowe i telewizyjne o architekturze, publikuje w prasie codziennej i magazynach, takich jak: „Blueprint”, „Architects’ Journal”, „GQ”, „Monocle”.


O książce

Wydanie I

  • Tytuł oryginału: The Age of Spectacle. Adventures in Architecture and the 21st-Century City
  • Język oryginału: angielski
  • Tłumaczenie: Agnieszka Rasmus-Zgorzelska
  • Data publikacji: 2018-04-18

Okładka twarda

  • Wymiary: 170 mm × 225 mm
  • Liczba stron: 384
  • ISBN: 978-83-65271-73-0
  • Cena okładkowa: 65,00 zł

E-book・Epoka spektaklu

  • ISBN: 978-83-65271-78-5
  • Cena okładkowa: 45,00 zł

Inne z kategorii

Eseje

Jeśli interesuję cię ten tytuł, to zerknij jeszcze na podobne z tej samej kategorii

Inne z kategorii

Architektura

Jeśli interesuję cię ten tytuł, to zerknij jeszcze na podobne z tej samej kategorii

Z pewnych powodów musimy poinformować o tym, że nasza strona używa plików cookies „zgodnie z polityką prywatności”, oraz że „korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki”. Może to kogoś zainteresuje.