Babcia 19 i sowiecki sekret
Produkt niedostępny
  • Tytuł oryginału: AvóDezanove e o Segredo do Soviético
  • Tłumaczenie: Michał Lipszyc
  • Data premiery: 20 lutego 2013
  • Rodzaj okładki: miękka ze skrzydełkami
  • Wymiary: 120 mm × 195 mm
  • Liczba stron: 216
  • ISBN: 978-83-62376-23-0
  • Cena okładkowa: 35,00 zł

Babcia 19 i sowiecki sekret

Wybuchowa mieszanka poezji, humoru i grozy. W powieści Ondjakiego (czyt. Ondżakiego, właśc. Ndalu de Almeida, ur. 1977) świat jest  piękny i prosty. Na pozór. Niebo nad luandyjską plażą mieni się niesamowitymi kolorami, a mały narrator snuje opowieść o dziecięcych igraszkach. Wszystko zaczyna się komplikować, gdy okazuje się, że chodzi o wysadzenie w powietrze mauzoleum zmarłego prezydenta i że dzieci weszły w posiadanie całkiem prawdziwego dynamitu. Idylliczny obraz burzy też pytanie o to, gdzie podziali się ich rodzice.

Tytułowy sekret jest kluczem do całej powieści, w której roi się od niedomówień i tajemnic – wszak świat widziany z perspektywy dziecka wygląda całkiem inaczej… Tym bardziej, że akcja rozgrywa się w Angoli lat 80., gdzie toczy się wojna domowa, a w politykę i życie codzienne kraju mieszają się sowieci i Kubańczycy. Książka angolskiego pisarza to stylistyczny fajerwerk, intrygująca proza, która bawi, porusza i daje do myślenia.

Ondjaki (czyt. ondżaki, właśc. Ndalu de Almeida) urodził się w 1977 roku w Luandzie, stolicy Angoli. Jest jednym z najbardziej cenionych twórców współczesnej Afryki. Ukończył socjologię na uniwersytecie w Lizbonie. Prozaik i poeta, pisze też scenariusze filmowe, zajmuje się teatrem i malarstwem. Jest współtwórcą filmu dokumentalnego o Luandzie Oxalá Cresçam Pitangas – Histórias de Luanda. Opublikował kilka tomów poezji, opowiadań i powieści. Otrzymał wiele nagród, m.in.  Prémio  Sagrada Esperança i Prémio  António Paulouro, Grande Prémio de Conto Camilo Castelo Branco. Tłumaczony na francuski, hiszpański, włoski, niemiecki, angielski i chiński. W Polsce jego poezja i proza były publikowane dwukrotnie w  „Literaturze na Świecie” (nr 1-2/2008 i nr 5-6/2012).