Spotkanie poprowadzi Magdalena Kicińska.
---
Grudniowy miesiąc spotkań w ramach "Salonu literackiego w Księgarni Smak Słowa" rozpocznie spotkanie z Marcinem Wichą i rozmowa o najnowszej jego książce "Nic drobnije nie będzie".
Rozmowę z autorem poprowadzi redaktorka naczelna "Pisma. magazynu opinii" Magdalena Kicińska.
„Nic drobniej nie będzie” to kronika wydarzeń. Sprawozdanie z ostatnich paru lat. Jest tu mowa o rzeczach, które działy się tymczasem i mimochodem. Drobiazgach zwiastujących koniec epoki. O zniczach w kształcie Polski i wojnie z dynią. Ale także o żółwiach, klamkach, hotelach i wizytach u krewnych. O kubełku na zmieszane, emotikonach, przedwojennej złotówce, strategiach oporu, glinianych gwizdkach. O dorastaniu dzieci. O wspomnieniach. I o tym, jak przetrwać tournée literackie. Jest też o prawdziwych wojnach, prawdziwych lękach, nadciągającej przemocy. Czasami poetycki język i humor dają na chwilę odpór brutalności świata.
Na książkę składają się felietony, które Marcin Wicha publikował w latach 2017-2021 na łamach magazynu „Pismo” oraz nowe teksty.
Marcin Wicha. Urodził się w 1972 roku w Warszawie. Grafik. Projektował (i projektuje) okładki, plakaty i znaki graficzne. Jego teksty ukazywały się między innymi w „Autoportrecie”, „Literaturze na Świecie” i „Tygodniku Powszechnym”. Przez kilka lat publikował cotygodniowe rysunkowe komentarze w „Tygodniku Powszechnym”. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą” i „Charakterami”. Wydał kilka książek dla dzieci. Laureat Paszportu POLITYKI, Zdobywca Nagrody Literackiej "Nike" oraz Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za książkę "Rzeczy, których nie wyrzuciłem".
Magdalena Kicińska. Reporterka, redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu Opinii”, publikowała między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”. Laureatka Grand Press 2017 w kategorii wywiad. Nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej i Mediatorów 2016. Autorka książki „Pani Stefa” (Czarne, 2015), za którą otrzymała Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2016 oraz Poznańską Nagrodę Literacką – Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2016 dla młodego twórcy. W lutym 2019 ukazały się „Środki transportu” (Wydawnictwo Literackie), jej poetycki debiut.
Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Salon Literacki Smaku Słowa.
Zapraszamy do udziału w spotkaniu w naszej księgarni zarówno na żywo z udziałem publiczności, jak i online w naszych social mediach.
Cykl spotkań w naszej księgarni dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Spotkanie poprowadzi Dawid Janiuś.
Zapraszamy na nasze stoisko, na którym Patryk Mogilnicki będzie podpisywał swoją najnowszą książkę, „Nówka sztuka”!
Spotkanie poprowadzi mgr Agnieszka Fleszar, opiekunka Studenckiego Koła Naukowego Anglicus. Przewidujemy transmisję online na Facebooku.
W środę, 14 grudnia, JAGODA RATAJCZAK zostanie gościnią koszalińskiego Studenckiego Koła Naukowego Anglicus, działającego na Wydziale Humanistycznym Politechniki Koszalińskiej, i w Centrum Kultury Studenckiej Kreślarnia opowie o swojej książce JĘZYCZNI oraz o zawodzie tłumaczki. Będzie to niepowtarzalna okazja, aby zadać naszej gościni pytania oraz poznać tajniki pracy tłumacza, począwszy od przygotowań do państwowego egzaminu na tłumacza przysięgłego, przez najciekawsze aspekty tego zawodu, a na największych wyzwaniach skończywszy. Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu!
Spotkanie poprowadzi Agata Napiórska. Udział wezmą również Bolesław Chromry, Joanna Grochocka i Susie Hammer.
Spotkanie poprowadzi Anna Klingofer-Szostakowska.
Powieść Agnety Pleijel „Lord Nevermore" z 2000 roku to historia przyjaźni Stasia i Bronia, z których jeden niebawem stanie się nowatorskim, lecz niezrozumianym przez krakowskie elity malarzem i autorem ekscentrycznych sztuk, drugi zaś pionierem antropologicznych badań terenowych na Morzach Południowych i wybitnym profesorem. Polska publiczność szybko rozpozna w nich Witkacego i Malinowskiego. W oparciu o studia antropologiczne i fascynację dwudziestowiecznym teatrem, Pleijel stworzyła monumentalną powieść o poszukiwaniu tożsamości, rysowaniu map męskości i kobiecości, odkrywaniu nieznanego, o przyjaźni, miłości, pamięci i umieraniu. To także fenomenalna odyseja przez historię i politykę, literaturę i filozofię pierwszych dekad dwudziestego wieku. Pierwszy polski przekład „Lorda Nevermore" opublikowano w 2003 roku, jego autorką jest Iwona Jędrzejewska.
Agneta Pleijel urodziła się w 1940 roku w Sztokholmie. Jest jedną z najciekawszych szwedzkich powieściopisarek. Z wykształcenia antropolożka, jest także krytyczką literacką, poetką, dramaturżką i tłumaczką. W Polsce ukazały się przekłady kilku jej powieści, w tym „Wróżba" i „Zapach mężczyzny" w przekładzie Justyny Czechowskiej oraz wybór poezji „Anioły ze snu" w przekładzie Leszka Engelkinga.
Partner spotkań z cyklu „Przekład przed korektą": Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
Spotkanie poprowadzi Anna Marchewka.
Biblioteka Kraków zaprasza w czwartek 26 stycznia 2023 r. o godz. 18.00 do Klubu Dziennikarzy „Pod Gruszką” (Kraków, ul. Szczepańska 1) na wręczenie Nagrody Krakowskiej Książki Stycznia Patrykowi Pufelskiemu – autorowi książki „Pawilon małych ssaków”. Wydarzenie organizowane w ramach „Salonu Literackiego Biblioteki Kraków”.
Wstęp wolny
Spotkanie poprowadzi Wojciech Wojciechowski.
Debata pt. Miłość romantyczna i inne bzdety, czyli jak patriarchat wypacza relacje między kobietami a mężczyznami będzie toczyć się wokół dwóch książek: Wymyślić miłość na nowo Mony Chollet (Karakter) oraz Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym Alicji Urbanik-Kopeć (Czarne). Obok autorki Matrymonium debatować będą też Paulina Januszewska, Antoni Rychłowski oraz Agnieszka Szpila.
W wigilię Walentynek zapraszamy na internetową debatę o tym, jak patriarchat szkodzi związkom kobiet i mężczyzn. Porozmawiamy o normach kulturowych determinujących pozycje kobiet i mężczyzn w związkach, o romantycznych stereotypach w kulturze i popkulturze, o bajkach i romansach – czy szkodzą równouprawnieniu, i wreszcie o tym, czym jest miłość „wymyślona na nowo”.
W czasie rozmowy będziemy krążyć wokół dwóch doskonałych książek: Wymyślić miłość na nowo Mony Chollet oraz Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym Alicji Urbanik-Kopeć.
W debacie udział wezmą:
Paulina Januszewska - dziennikarka Krytyki Politycznej. Laureatka konkursu Dziennikarze dla klimatu, w którym otrzymała nagrodę specjalną w kategorii „Miasto innowacji” za artykuł A po pandemii chodziliśmy na pączki. Amsterdam już wie, jak ugryźć kryzys. Nominowana za reportaż Już żadnej z nas nie zawstydzicie! w konkursie im. Zygmunta Moszkowicza „Człowiek z pasją” skierowanym do młodych, utalentowanych dziennikarzy. Pisze o kulturze, prawach kobiet i ekologii.
Antoni Rychłowski – aktor teatralny i filmowy, absolwent Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, performuje postać Drag Queen, fotografuje procesy teatralne oraz portrety aktorskie, aktywista, asystent niepełnosprawnych intelektualnie bliźniaczek Heleny i Mileny, towarzysz Marianki w jej pieskim życiu.
Alicja Urbanik-Kopeć - badaczka historii literatury i kultury polskiej XIX wieku. Autorka Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym oraz Chodzić i uśmiechać się wolno każdemu. Praca seksualna w XIX wieku na ziemiach polskich, Instrukcja nadużycia. Historie kobiet służących w dziewiętnastowiecznych domach, Anioł w domu, mrówka w fabryce. Interesuje ją, co dla ówczesnych znaczyła nowoczesność. Pisze o spirytyzmie, wynalazkach, emancypacji i klasie robotniczej.
W spotkaniu wezmą udział tłumaczka Agata Araszkiewicz, Michał Borczuch oraz Anu Czerwiński, a poprowadzi je Katarzyna Kasia.
Spotkanie poprowadzi Anita Jarzyna.
Kino bez barier to repertuarowe, dostępne pokazy filmowe, w każdy wtorek i czwartek w Kinie Pałacowym. Film i spotkanie będą tłumaczone na Polski Język Migowy.
W spotkaniu wezmą udział dr Małgorzata Religa oraz Karol Sienkiewicz, a poprowadzi je Michał Nogaś.