Zapraszamy na spotkanie z kilkoma osobami, których relacje i pamiętniki składają się na publikację „Cała siła, jaką czerpię na życie”. Spotkanie jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „Haften”.
Spotkanie poprowadzi Aleksandra Boćkowska.
Spotkanie poprowadzi Maria Hawranek.
Spotkanie z osobami autorskimi poprowadzi członek zespołu redaktorskiego „Całej siły...”, Łukasz Mikołajewski.
Spotkanie poprowadzi Magdalena Kicińska, redaktorka naczelna magazynu „Pismo”, w którym ukazało się wiele tekstów zawartych w nowej książce autora.
Spotkanie odbędzie się w języku angielskim, a poprowadzi je Agata Pyzik.
In 2020, the Research Centre for LGBT+ History and Identities at the University of Warsaw together with the Heinrich Boell Foundation organised a diary contest addressed to the Polish queer community, who wrote about the obstacles they face in everyday life and their pursuit of happiness against the odds. As a result, an archive was compiled and two books were published, narrating contemporary Poland from a queer perspective in an exceptionally vivid and diverse way. Following a live reading of some of the texts, journalist and art critic Agata Pyzik will lead an intimate conversation with two of the authors, Olga Górska and Tomasz Janota, and two of the book’s editors, Julia Bednarek and Łukasz Mikołajewski. This discussion is in English.
Spotkanie poprowadzi Agnieszka Skulska.
Jeśli mielibyśmy wskazać coś, co łączy wszystkich ludzi, byłoby to na pewno używanie języka. Większość z nas włada chociaż jednym, niektórzy – nawet kilkoma, a na pewno każdy i każda kiedyś próbował jakiś dodatkowy opanować. W procesie poznawania nowego języka zapewne nie raz i nie dwa również przyszło nam mierzyć się z zupełnie odmiennymi od naszych sposobami opisu rzeczywistości. Być może, poznając nowe słownictwo, zaczęliśmy również… inaczej patrzeć na świat? Jagoda Ratajczak w Języcznych. Co język robi naszej głowie? pokazuje, jak niesamowitą zdolność do zmiany naszego nastawienia, naszego patrzenia na otaczającą nas codzienność ma język, jakim się posługujemy lub posługiwać zaczniemy. Nie wierzycie? To sami zapytajcie autorkę!
To nieczęste spotkanie o języku poprowadzi Agnieszka Skulska, redaktorka i ilustratorka.
Zapraszamy na podpisywanie książek przez naszych autorów na Karakterowym stoisku!
Harmonogram:
29 października (sobota)
13:00-15:00 | Marcin Wicha
14:00-15:00 | Patryk Pufelski
15:30-16:30 | Jagoda Ratajczak
30 października (niedziela)
12:00-13:00 | Magdalena Moskal
13:00-14:00 | Aleksandra Lipczak
14:00-15:00 | Rafał Matyja
Spotkanie poprowadzi dr hab. Anna Siewierska-Chmaj.
Spotkanie poprowadzi Dorota Kozicka.
Spotkanie poprowadzi Aleksandra Samonek.
---
8 listopada do Krakowa przyjedzie PATRYK PUFELSKI i w Spółdzielni Ogniwo porozmawia z Aleksandrą Samonek o swoim debiucie — wydanych przez Wydawnictwo Karakter dziennikach zatytułowanych PAWILON MAŁYCH SSAKÓW. Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu!
Wstęp wolny. Podczas spotkania możliwy będzie zakup książki.
Spotkanie nie będzie streamowane!
Spotkanie poprowadzi Piotr Kieżun. Dostępna będzie również transmisja online na stronie wydarzenia na Facebooku.
PRZEMYSŁAW WIELGOSZ, autor książki „Gra w rasy” oraz
MACIEJ GÓRNY, autor „Historii głupich idei”
mówią o tym, jak naukowe pojęcie rasy stało się przedmiotem ideologicznej manipulacji, źródłem konfliktów i wojen oraz najbardziej kontrowersyjnym terminem współczesnej nauki.
Obydwu autorów zaprosiliśmy do rozmowy o tym, czy naukowe pojęcie rasy skazane jest na ideologiczne uwikłanie oraz komu i do czego może służyć.Rozmawia: PIOTR KIEŻUN, redaktor portalu Kultura Liberalna
Spotkanie poprowadzi Agnieszka Kowalska (kuratorka cyklu).
Spotkanie poprowadzi dr Anna Zabdyrska.
Zapraszamy na spotkanie z Patrykiem Mogilnickim o jego najnowszej książce “Nówka sztuka. Młoda polska ilustracja”.
Publikacja to dwadzieścia pięć intrygujących nazwisk polskiej ilustracji w autorskim wyborze Patryka Mogilnickiego. Rozmowy z twórczyniami i twórcami, a przede wszystkim ich prace: niemal sześćset ilustracji reprezentujących najrozmaitsze techniki i estetyki – od wystudiowanego minimalizmu po baśniowy barok.
Ilustracja jako forma ekspresji, ale też jako oręż w walce o społeczną i polityczną zmianę. Pięć lat po cieszącej się ogromną popularnością książki „Nie ma się co obrażać” nowa odsłona tego, co najlepsze w młodej polskiej ilustracji.
W spotkaniu udział wezmą dr hab. Beata Kowalska (UJ) oraz dr hab. Monika Świerkosz (UJ), a poprowadzi je Paulina Małochleb.
Wydawnictwo Fame Art wraz z Wydawnictwem Karakter mają przyjemność zaprosić na spotkanie wokół książek „Dzienniki raka” Audre Lorde oraz „Kobiety, rasa, klasa” Angeli Davis.
W ostatnim czasie na polskim rynku wydawniczym ukazało się kilka klasycznych oraz współczesnych tytułów reprezentujących nurt czarnego feminizmu. Publikacje afroamerykańskich autorek takich jak Angela Davis, Audre Lorde, Maya Angelou czy Roxane Gay podbijają listy książkowych bestsellerów.
Podczas spotkania będziemy chcieli porozmawiać właśnie o tym fenomenie. Skąd takie zainteresowanie czarnym feminizmem w Polsce? Jakie znaczenie ma wydawanie klasyki tej literatury po polsku właśnie teraz? Jakie potrzeby Czytelniczek_kówCzytelniczek i Czytelników spełniają te teksty? Co czarne feministki mogą powiedzieć i zaproponować współczesnym Polkom?
Skupimy się na dwóch opublikowanych w tym roku tytułach – „Dziennikach raka” Audre Lorde wydanych przez Fame Art oraz „Kobietach, rasie, klasie” Angeli Davis wydanej przez Karakter. Obie książki odkrywają przed Czytelni_czkamiCzytelnikami i Czytelniczkami meandry kultury amerykańskiej oraz unaoczniają i wyjaśniają globalne mechanizmy rządzące współczesnym światem. Jak mogą być one odczytywane w Polsce w 2022 roku? Dowiedzmy się wspólnie!
W spotkaniu wezmą udział gościnie:
dr hab. Beata Kowalska z Wydziału Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego – przedmiotem jej zainteresowań badawczych w ostatnich latach był muzułmański feminizm i sytuacja kobiet w krajach Bliskiego Wschodu. Temat ten pozwalał połączyć fascynacje naukowe z doświadczeniem w pracy w programach na rzecz równości płci w kraju i za granicą.
dr hab. Monika Świerkosz z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego – aktywna badaczka historii kobiet, interesuje się współczesnymi kulturowymi dyskursami krytycznymi inspirowanymi feminizmem i studiami kulturowymi oraz badaniami przestrzeni.
Spotkanie poprowadzi Paulina Małochleb – historyczka, badaczka i krytyczka literatury. Wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim, współpracuje z „Przekrojem” i „Polityką”, nominuje do Paszportów „Polityki”. Laureatka Nagrody Prezesa Rady Ministrów i Stypendium Młoda Polska.
Do zobaczenia!
Spotkanie poprowadzi Maria Krześlak-Kandziora.
W czwartek, 17 listopada, do Poznania zawita PATRYK MOGILNICKI i w gościnnej przestrzeni hotelu Puro opowie o swojej najnowszej książce - wydanej przez Wydawnictwo Karakter NÓWCE SZTUCE. MŁODEJ POLSKIEJ ILUSTRACJI. Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu!
Wstęp wolny.
Queerowy Klub Książki #4 | 21 listopada | "Pawilon małych ssaków" Patryk Pufelski
Zapraszamy na czwarte spotkanie Queerowego Klubu Książki. Tym razem rozmawiać będziemy o całkiem gorącej premierze, "pamiętniku" Patryka Pufelskiego "Pawilon małych ssaków". Książce, którą czyta się w dwa wieczory, a której niepozorny rozmiar kryje ogromne pokłady czułości, wspólnoty (międzyludzkiej i ponadgatunkowej).
Szczegóły niebawem!
We wtorek, 22 listopada, PATRYK MOGILNICKI zagości w działającym przy hotelu Puro barze Loreta i opowie o swojej najnowszej książce - wydanej przez Wydawnictwo Karakter NÓWCE SZTUCE. MŁODEJ POLSKIEJ ILUSTRACJI. Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu!
Wstęp wolny.
Spotkanie poprowadzi Marta Saracyn.
---
Ledwo skończył 32 lata, a nakładem prestiżowego wydawnictwa wyszedł jego dziennik. I nic dziwnego, bo emocji, historii i wiedzy ma tyle, że mógłby obdzielić nimi może nie pułk wojska, ale drużynę siatkarską spokojnie.
23 listopada 2022 o 18:30 zapraszamy serdecznie na spotkanie autorskie z Patrykiem Pufelskim, autorem „Pawilonu małych ssaków”!
Skąd taki tytuł? Czemu spotkanie autorskie w centrum społeczności żydowskiej? Czy już nauczył się robić kule macowe? Czy Babcia Wusia doczeka się własnej książki? Te i całe mnóstwo innych pytań zada autorowi Marta Saracyn.
W trakcie spotkania będzie możliwość zakupienia egzemplarza książki, a po spotkaniu - otrzymania autografu 🙂
Wstęp wolny.
Patryk Pufelski (ur. 1990 r. w Gdyni) – opiekun pingwinów, fok, kotików i dwóch kazarek szarogłowych we wrocławskim zoo. Studiował w Krakowie. Członek Spółdzielni Ogniwo. „Pawilon małych ssaków” to jego debiut.
Marta Saracyn – dyrektorka ds. Programu i Komunikacji w Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa. Z wykształcenia socjolożka, absolwentka Studium Kultury i Języków Żydowskich na Uniwersytecie Wrocławskim, mediatorka. Od ponad dekady zaangażowana w nieformalną edukację żydowską.
Spotkanie odbędzie się na żywo, nie będzie streamingu online.
Spotkanie poprowadzi Ita Wachowicz.