Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia

Kup książkę
69,00 zł
44,85 zł
Oszczędzasz 35%
Kup e-booka
49,00 zł
31,85 zł
Oszczędzasz 35%

Opis

W dniu, w którym chciał wyjechać z Chin, Ai Weiwei został zatrzymany przez tajną policję. Podczas trzymiesięcznego pobytu w areszcie uświadomił sobie, jak niewiele wie o losach swojego ojca, Ai Qinga, niepokornego poety, uznanego w czasie rewolucji kulturalnej za wroga ludu. Tak zrodziła się książka będąca piękną, intymną opowieścią o dwóch artystach poszukujących wolności i ich relacjach z opresyjnym reżimem.

Śledząc życie Ai Qinga, przenosimy się z Chin początku XX wieku do Paryża, gdzie w latach 1929–1932 zafascynował się surrealizmem i poezją Majakowskiego, a potem do Szanghaju, gdzie trafił do więzienia za lewicowe zaangażowanie. Obserwujemy jego pierwsze sukcesy literackie, życie w Wuhanie podczas oblężenia miasta przez japońskie wojsko, kontakty z Mao, udział w budowie komunistycznego państwa i wreszcie zsyłkę do kolonii karnej, do której trafił – z dziesięcioletnim wtedy synem – jako „prawicowy reakcjonista”.

Przyglądamy się także losom samego Ai Weiweia – dzieciństwu, które przeżył w biedzie w Małej Syberii, młodości w Pekinie w czasach politycznej odwilży i pierwszym artystycznym próbom, które nie zawsze spotykały się z aprobatą krytyki. Poznajemy źródła jego inspiracji i motywacje stojące za  najbardziej znanymi dziełami, choćby takimi jak Ziarna słonecznika w Tate, projekt stadionu w Pekinie czy pracy odtwarzającej zdjęcie wyrzuconego na brzeg ciała małego Alana Kurdiego.

W tekst książki wkomponowane są wiersze Ai Qinga w przekładzie Katarzyny Sarek oraz rysunki samego Ai Weiweia.


Najniższa cena w w ciągu ostatnich 30 dni:
- wersja papierowa - 59,00 zł
- e-book (MOBI, EPUB) - 34,30 złO książce

Wydanie I

  • Tytuł oryginału: 1000 Years of Joys and Sorrows: A Memoir
  • Język oryginału: angielski
  • Tłumaczenie: Anna Sak
  • Data publikacji: 25 stycznia 2023

Okładka miękka ze skrzydełkami

  • Wymiary: 140 mm × 240 mm
  • Liczba stron: 416
  • ISBN: 978-83-67016-45-2
  • Cena okładkowa: 69,00 zł

E-book・Tysiąc lat radości i trosk

  • ISBN: 978-83-67016-46-9
  • Cena okładkowa: 49,00 zł

Inne z kategorii

Literatura faktu

Jeśli interesuję cię ten tytuł, to zerknij jeszcze na podobne z tej samej kategorii

Inne z kategorii

Eseje

Jeśli interesuję cię ten tytuł, to zerknij jeszcze na podobne z tej samej kategorii

Z pewnych powodów musimy poinformować o tym, że nasza strona używa plików cookies „zgodnie z polityką prywatności”, oraz że „korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki”. Może to kogoś zainteresuje.