Lord Nevermore

Kup książkę
59,00 zł
38,35 zł
Oszczędzasz 35%
Kup e-booka
45,00 zł
29,25 zł
Oszczędzasz 35%

Opis

Nowy przekład legendarnej powieści.

Bronisław – pełen wdzięku, choć nieco próżny antropolog. Staś – niespokojny artysta, w którym „chłód bezustannie miesza się z żarem”. Obaj wierzą, że chaos świata skrywa jakiś porządek i że to oni będą jego odkrywcami. Bronio i Staś. Bracisław i Zypcio. Malinowski i Witkacy? Co ich łączy? Wieloletnia przyjaźń, wzajemna fascynacja – a może coś jeszcze? Wspólna wyprawa na wyspy Pacyfiku odciśnie na ich relacji osobliwe piętno. Jego tajemnica będzie nurtować trzecią bohaterkę – Ellie Rose, żonę Bronisława, która pragnie narysować mapę męskości i kobiecości.

W monumentalnej powieści Agnety Pleijel wątki przyjaźni, miłości i zagadki płci splatają się z refleksją o poszukiwaniu siebie, odkrywaniu nieznanego, pamięci i umieraniu. Śledząc fascynujące losy bohaterów, przenosimy się z Zakopanego do Melbourne i na wyspy koralowe, z Adelajdy do Petersburga, Londynu i Warszawy. Uczestniczymy w najważniejszych wydarzeniach i sporach początkowych dekad XX wieku – od wojen po debaty dotyczące literatury, sztuki, psychologii i filozofii. I choć z góry znamy zakończenie, dajemy się porwać nurtowi tej wspaniałej, mieniącej się tysiącem barw historii.

                                                                   *

U Agnety Pleijel urzeka mnie jej zdolność patrzenia zarazem w mikro- i makroskali. Procesy historyczne wpływają na jednostkę, która jest w podróży międzykontynentalnej, gdy organizm trawi wypity alkohol, ona sama pragnie i tęskni za rzeczami, które zna z przeszłości. Bohaterki książek Pleijel pozwalają mi lepiej poznać siebie samą, przejrzeć się w ich szczerości, dosadnej, ale nie okrutnej - to właśnie zaleta szerokiego widzenia pisarki.

Agnieszka Drotkiewicz, "Vogue Polska"
O autorze

Agneta Pleijel

Agneta Pleijel. Urodziła się w 1940 roku. Jest jedną z najciekawszych szwedzkich powieściopisarek. Z wykształcenia antropolożka, jest także poetką, dramaturżką i tłumaczką. W Polsce ukazały się przekłady kilku jej powieści (Kto zważa na wiatr, Zima w Sztokholmie, Lord Nevermore, Wróżba. Wspomnienia dziewczynki, Zapach mężczyzny) oraz wybór poezji Anioły ze snu. Pleijel jest także członkinią jury Nagrody im. Zbigniewa Herberta.

O książce

Wydanie I

  • Tytuł oryginału: Lord Nevermore
  • Język oryginału: szwedzki
  • Tłumaczenie: Justyna Czechowska
  • Data publikacji: 7 marca 2023

Okładka miękka ze skrzydełkami

  • Wymiary: 142 mm × 207 mm
  • Liczba stron: 544
  • ISBN: 978-83-67016-47-6
  • Cena okładkowa: 59,00 zł

E-book・Lord Nevermore

  • ISBN: 978-83-67016-48-3
  • Cena okładkowa: 45,00 zł

Inne tego autora:

Z pewnych powodów musimy poinformować o tym, że nasza strona używa plików cookies „zgodnie z polityką prywatności”, oraz że „korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki”. Może to kogoś zainteresuje.