Lajla znaczy noc

Kup książkę
39,00 zł
25,35 zł
Oszczędzasz 35%
Kup e-booka
29,00 zł
18,85 zł
Oszczędzasz 35%

Opis

Przez osiem wieków na południu Hiszpanii istnieje założony przez Arabów wielokulturowy byt polityczny współtworzony przez muzułmanów, Żydów i chrześcijan. Średniowieczne Kordoba, Sewilla i Toledo to tętniące życiem metropolie, do których z całego świata ściągają kupcy, naukowcy i artyści. Tu wykonuje się pierwszy zabieg tracheotomii i rozwija astronomię, tu tworzy się wspaniałe biblioteki, tłumaczy greckich filozofów, pisze wielojęzyczną poezję, a polityką zagraniczną na muzułmańskim dworze kieruje żydowski dyplomata.

W książce rozpiętej między historią a współczesnością i między esejem a reportażem autorka dekonstruuje popularne symbole Hiszpanii (flamenco, mozaiki, palmy), odsłaniając ich muzułmańsko-arabskie korzenie. Pokazuje, jak dzisiaj Andaluzja obchodzi się ze swym dziedzictwem. 

Koegzystencja, spotkanie tak zwanego Zachodu z tak zwanym islamem, płynność granic, ale też fundamentalizmy, wypędzenia, egzorcyzmowanie innych... Al-Andalus to palimpsest, który przydaje się w myśleniu o dzisiejszym świecie.


Aleksandra Lipczak jest laureatką Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, a jej książka "Lajla znaczy noc" zdobyła nominacje o Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza,Odkryć Empiku oraz Nagrody Literackiej Nike.

                                                             *

Książka Aleksandry Lipczak to nad wyraz udana reporterska opowieść o poszukiwaniu tożsamości – na różnych jej poziomach, do tego napisana świetnym językiem, z ogromną wiedzą i szacunkiem wobec faktów oraz tekstów źródłowych. ¡Ole! (od: Allah – okrzyk podziwu)

Michał Nogaś, "Gazeta Wyborcza"


Fantastyczna lektura o fascynującej historii, która w dzisiejszych niezbyt optymistycznych czasach pozwala myśleć, że tolerancja, otwartość, akceptacja i różnorodność mogą mieć fascynującą przyszłość.

Przemysław Wielgosz, "Le Monde Diplomatique - edycja polska"


Jedna z najlepszych tegorocznych książek non-fiction.
Piotr Kofta, "Dziennik Gazeta Prawna"


Bardzo pojemna jest ta niewielka w sumie książka, wykraczająca poza półwysep opowieść o zagarnianiu europejskiej przestrzeni i sumień, starciu wyznań i tożsamości. 

(...) Prawdopodobnie najciekawszy reportaż wydany w Polsce w tym roku.
Aleksandra Żelazińska, "Polityka"


Historia pozornie skupiona na detalach, przeistacza się w dynamiczną, uniwersalną i porywającą, bo prowadzoną od średniowiecza po współczesność, opowieść o procesie zapoczątkowanym dwanaście wieków temu a trwającym po dziś dzień.
Trzeci tom. Blog o książkach


Lipczak wzięła się za temat, który w samej Hiszpanii jest wręcz oceaniczny, ale wciąż budzący emocje, uporządkowała go i wykroiła rzecz, która dla polskiego (czy też w ogóle nie-hiszpańskiego) odbiorcy może być prawdziwie oświecająca i pouczająca.
Tomasz Pindel, RMF Classic


Z jakim biglem to jest napisane, jak gęste i esencjonalne, inteligentne, momentami ryzykowne językowo, pogłębione, a przecież to ledwie 260 stron, no i oparte na całej masie źródeł hiszpańsko- i anglojęzycznych.
Krzysztof Cieślik


"Lajla znaczy noc" jest jednym z tych rzadkich wydawnictw, które opowiadają o konkretnym zakątku świata, ale w trakcie lektury zmuszają do szerszej refleksji na temat człowieka i tego, dlaczego potrzebuje on sam tworzyć sobie mity.
Maciej Okraszewski, "Książki. Magazyn do czytania"O autorze

Aleksandra  Lipczak

Aleksandra Lipczak. Dziennikarka i reporterka. Jest stypendystką europejskiego programu dla młodych autorów i tłumaczy CELA. Jej książkowy debiut Ludzie z placu Słońca został bardzo dobrze przyjęty przez czytelników i krytykę i został nominowany do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Publikuje m.in. na łamach „Polityki" i „Przekroju". Współtworzyła obywatelską inicjatywę Witajcie w Krakowie.O książce

Wydanie I

  • Data publikacji: 2020-08-25

Okładka miękka ze skrzydełkami

  • Wymiary: 121 mm × 207 mm
  • Liczba stron: 272
  • ISBN: 978-83-66147-52-2
  • Cena okładkowa: 39,00 zł

E-book・Lajla znaczy noc

  • ISBN: 978-83-66147-59-1
  • Cena okładkowa: 29,00 zł

Inne z kategorii

Literatura faktu

Jeśli interesuję cię ten tytuł, to zerknij jeszcze na podobne z tej samej kategorii

Inne z kategorii

Eseje

Jeśli interesuję cię ten tytuł, to zerknij jeszcze na podobne z tej samej kategorii

Z pewnych powodów musimy poinformować o tym, że nasza strona używa plików cookies „zgodnie z polityką prywatności”, oraz że „korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki”. Może to kogoś zainteresuje.