Dzieci getta. Mam na imię Adam

Kup książkę
42,00 zł
32,00 zł
Oszczędzasz 24%
Kup e-booka
35,00 zł
24,50 zł
Oszczędzasz 30%

Opis

„Jestem synem ziemi i nie mam ojców” – mówi główny bohater powieści, który miał trzech ojców i trzy imiona. Po przeprowadzce do Nowego Jorku Adam Dannun zmyśla swoją tożsamość i podaje się za dziecko polskiego Żyda cudem ocalałego z warszawskiego getta. W rzeczywistości jest ocaleńcem z innego getta, utworzonego w 1948 roku przez izraelskie wojsko w palestyńskim mieście Lidda. Nieoczekiwane spotkanie z dawnym opiekunem odsłania przed nim nowe fakty dotyczące jego pochodzenia i skłania do porzucenia pracy nad alegoryczną książką o średniowiecznym arabskim poecie Waddahu al-Jamanie, by zająć się „kroniką niespisanej zbrodni” i udokumentować masakrę dokonaną przez izraelskie wojsko na mieszkańcach Liddy, kiedy to „cały naród poprowadzono na rzeź”.

To zaledwie jedna z warstw tej wyrafinowanej formalnie powieści, która w poruszający sposób opowiada o historii pisanej najczęściej przez zwycięzców, o milczeniu narzuconym ofiarom, o oprawcach, którzy sami byli ofiarami, o pamięci, która zaciera to, czego nie sposób znieść, o strupieszałym języku, który kapituluje wobec niewyobrażalnej zbrodni, i o literaturze, która próbuje mówić poprzez ciszę. Jednym z kluczy do książki jest istniejąca w języku arabskim liczba podwójna – w powracającej grze lustrzanych odbić i tańcu cieni kryje się cząstka prawdy na temat dramatycznego splotu doświadczeń dwóch skazanych na siebie narodów. Czytanie tej powieści – fragmentarycznej, nieoczywistej, mylącej tropy – przypomina właśnie proces składania w całość roztrzaskanego lustra. Cały jej sens ujawnia się dopiero po wstawieniu w ramę ostatniego boleśnie raniącego odłamka.

 

Pisanie tej powieści było dla mnie trudne, gdyż przywołuję w niej, w lustrzanym odbiciu, bolesną historię Palestyńczyków i cierpienie Żydów. Pod tym względem decydujący wpływ miał na mnie film Lanzmanna „Shoah”. Ten film mnie poraził. Powieść, którą napisałem, jest aktem głębokiego uznania dla drugiego – dla Żyda. Jest wyciągniętą ręką.

Iljas Churi w wywiadzie dla „Le Monde”

                                                                 *

Churi jest erudytą, który zaszywa w tej opowieści sporo kryptocytatu, narracji biblijnej, europejskiej klasyki ale też literatury arabskiej. To są naprawdę intrygujące gry i zabawy opowieścią.
Wojciech Szot, Zdaniem Szota/fb


(...)To nie jest kolejna historia o poszukiwaniu tożsamości przez kogoś, kto żył i wychował się wewnątrz konfliktu dwóch kultur, dwóch dążeń do niezależności, wolności i niepodległości. Żydowskość i arabskość w tej opowieści to zmienne ukazujące mechanizm niesprawiedliwości i krzywdy, która spotyka każdą ze stron w spirali nieustającej od dziesięcioleci przemocy i zrywanego raz po raz dialogu. To opowieść o pragnieniu uwolnienia się od piętna, które ciąży na człowieku z uwagi na miejsce, w którym przyszedł na świat dziedzicząc gotowe już narracje, uwikłania i zależności (...)

Marcin Zegadło, Księgozbiry/fb


Najniższa cena w w ciągu ostatnich 30 dni:
- wersja papierowa - 32,00 zł
- e-book (MOBI, EPUB) - 24,50 zł

O autorze

Iljas Churi

Iljas Churi.

Urodził się 1948 roku w Bejrucie. Wybitny pisarz libański, jeden z najważniejszych żyjących autorów piszących po arabsku. Napisał kilkanaście powieści i sztuk teatralnych, jest także krytykiem literackim i eseistą. Laureat wielu nagród, m.in. największej nagrody palestyńskiej za powieść. Tłumaczony na wiele języków, m.in. angielski, francuski i hebrajski.     

O książce

Wydanie I

 • Tytuł oryginału: Ismi Adam, Awlad al ghetto 1
 • Język oryginału: arabski
 • Tłumaczenie: Hanna Jankowska
 • Data publikacji: 22 marca 2021

Okładka miękka ze skrzydełkami

 • Wymiary: 142 mm × 207 mm
 • Liczba stron: 416
 • ISBN: 978-83-66147-69-0
 • Cena okładkowa: 42,00 zł

E-book・Dzieci getta. Mam na imię Adam

 • ISBN: 978-83-66147-70-6
 • Cena okładkowa: 35,00 zł

Inne tego autora:

  W internecie zawsze taniej

  Obowiązuje do odwołania
  Na naszej stronie ceny są zawsze promocyjne, książki wysyłamy natychmiast, pieczołowicie zapakowane, a przy zamówieniach powyżej 150 zł – dostawa jest darmowa!

  Ebooki 30% taniej do odwołania

  Obowiązuje do odwołania
  30% na ebooki

Inne z kategorii

Literatura piękna

Jeśli interesuję cię ten tytuł, to zerknij jeszcze na podobne z tej samej kategorii

Z pewnych powodów musimy poinformować o tym, że nasza strona używa plików cookies „zgodnie z polityką prywatności”, oraz że „korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki”. Może to kogoś zainteresuje.