James Baldwin

James  Baldwin

Bio

Jeden z najważniejszych amerykańskich pisarzy XX wieku. Pisał powieści, opowiadania, wiersze i eseje. Do jego najgłośniejszych książek należą – wydane także w Polsce – Głoś to na górze, Mój Giovanni, Inny kraj, Na spotkanie człowieka, Gdyby ulica Beale umiała mówić (zekranizowana w 2018 roku). Pierwszy polski wybór esejów Baldwina, zawierający także kilka tekstów z niniejszego tomu, ukazał się w 1965 roku pod tytułem, zapożyczonym od innego zbioru, Następnym razem pożar, w przekładzie Daniela Passenta.

W 2017 roku Raoul Peck zrealizował film dokumentalny Nie jestem twoim Murzynem, osnuty na motywach niedokończonej książki Baldwina Remember This House poświęconej sylwetkom jego trzech przyjaciół, liderów ruchu na rzecz praw obywatelskich: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga.


Książki tego autora

Wydarzenia

  • 03
    12/2019 g. 18:30
    wtorek
    Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16
    Zapiski syna tego kraju

Z pewnych powodów musimy poinformować o tym, że nasza strona używa plików cookies „zgodnie z polityką prywatności”, oraz że „korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki”. Może to kogoś zainteresuje.